
A tanyasi környezetben élő gyermekeknél ritkább a Crohn-betegség
Az utóbbi évtizedekben széles körben elterjedtek a fertőtlenítő hatású tisztítószerek és az antibakteriális szappanok. Ablakainkat tökéletesen, szinte légmentesen szigeteljük, amivel energiát takarítunk meg, és egyúttal kizárunk sok, a levegőben lévő természetes anyagot: a pollenszemeket, port, állati szőröket, gombaspórákat. A fertőtlenítéssel megakadályozhatjuk a fertőzések és a betegségek terjedését, de egyúttal megakadályozzuk azt is, hogy gyermekeink immunrendszere idejekorán találkozzék a természetben előforduló, egyébként ártalmatlan anyagokkal.
Marc McMorris, a Michigan Egyetem gyermekorovsa szerint ez a "tisztaságmánia" az egyik oka az allergia gyermekek körében történő nagyfokú terjedésének: a higiénia-hipotézis szerint a kórokozómentes környezet miatt az immunrendszer nem találkozik a valós veszélyt jelentő baktériumokkal és vírusokkal, ezért olyan anyagokat (például virágpor, állatszőr, gyümölcsök, házipor) is veszélyesnek tekint, amelyek ártalmatlanok és gyakoriak a természetben. Sőt, sokszor a szervezet saját anyagait véli az immunrendszer kórokozóknak, ilyenkor alakulhatnak ki az úgynevezett autoimmun betegségek.
Mindezek legalább részben megelőzhetők lennének a kutatók szerint, ha a szülők nem zárnák el gyermekeiket teljesen a természetes anyagoktól: egy németországi vizsgálat nemrég kimutatta, hogy azoknál a gyerekeknél, akik tanyasi környezetben nőnek fel és rendszeresen érintkeznek háziállatokkal - és ezzel együtt a rajtuk élő baktériumokkal, gombákkal, atkákkal - kétszer olyan ritka a Crohn-betegség előfordulása, mint városban élő társaiknál. (A Crohn-betegség a belek idült, gyulladásos megbetegedése, amelyet az immunrendszer hibás működése vált ki).
Forrás: origo.h
Utolsó kommentek